Loussine Azizian - Violinisten
Past Concerts




2017

19.januar kl.19:30, Kilden, Kristiansand, Norge

G.Pergolesi - Violinkoncert i B-dur. 

Med Kristiansand Symfoni Orkester under ledelse af Giordano Bellincampi.







5.februar kl.14:00, Kastelskirken, København

B.Martinu - Duo nr. 2
J.Halvorsen - Passacaglia
Z.Kodaly - Duo for violin og klaver

Med Leonardo Sesenna







31.marts kl.17:00 , Lyngby Kirke

E.Ysaÿe - Solo sonate nr.2
F.Schubert - Sonatine
A.Babadjanian - Sonate for violin og klaver

Med Berit Johansen Tange








9.april kl.19:00 i Frikirken, Kristiansand, Norge

B.Martinu - Duo nr. 2
J.Halvorsen - Passacaglia
Z.Kodaly - Duo for violin og klaver

Med Leonardo Sesenna







26.april kl.19:30, Buen, Mandal, Norge

B.Martinu - Duo nr. 2
J.Halvorsen - Passacaglia
Z.Kodaly - Duo for violin og klaver

Med Leonardo Sesenna







30.april kl.19:00, Myrens Gård, Kristiansand, Norge

L.van Beethoven - Klavertrio op.1, nr..3 i c-moll
R.Schumann - Klavertrio nr..2 i F-dur

Med Leonardo Sesenna (cello) og James Duddle (klaver)









14.maj kl.16:00, Jærgersborg Kirke, København

J.S.Bach: Partita nr.2 i d-moll for solo violin
E.Ysaÿe: Solo sonate for violin nr.4 (Fritz Kreisler)
A.Khachaturian: Monologue








20.maj kl.12:00, Frederiksberg Hovedbibliotek

E.Ysaÿe: Solo sonate for violin nr.4 (Fritz Kreisler)
L.van Beethoven: Violin koncert

Med Berit Johansen Tange ved flyglet








2.juli kl.12:00, Vor Frue Kirke, Kalundborg

B.Martinu - Duo nr. 2
J.Halvorsen - Passacaglia
Z.Kodaly - Duo for violin og klaver

Med Leonardo Sesenna








30.september kl.14:00, Hjallese Kirke, Odense

J.S.Bach: H-moll partita
I.Stravinsky: Suite Italienne
P.Sarasate: Playera
B.Bartok: Romanian Dances

Ved flyglet: Svetlana Pavlova Prip







1.oktober kl.16:00, Værløse Kirke, København

J.S.Bach: H-moll partita
I.Stravinsky: Suite Italienne
P.Sarasate: Playera
B.Bartok: Romanian Dances

Ved flyglet: Svetlana Pavlova Prip








29.oktober kl.16:00, Klosterkirken, Aalborg

B.Martinu - Duo nr. 2
J.Halvorsen - Passacaglia
Z.Kodaly - Duo for violin og klaver

Med Leonardo Sesenna





2016

23.januar kl.15:00, Frederiksholm Kirke

C.Nielsen: Violin-sonate nr.2
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver






24.januar kl.16:00, Skt. Johannes Kirke, Århus

C.Nielsen: Violin-sonate nr.2
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver






7.februar kl.17:00, Odd Fellow Palæet

P.Tchaikovsky: Tatyana´s aria "Letter scene" from "Eugene Onegin" arranged for soprano and string quartet
P.Tchaiikovsky: Souvernir de Florence, string quartet in d-minor op.70

with Copenhagen Festival Ensemble






5.marts kl.14:00, Kunstmuseet, Kristiansand, Norway

B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello
J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello
Z.Koldaly: Duo for violin and cello

Leonardo Sesenna, violoncello






3.april kl.15:00 Frikirken, Kristiansand, Norway

R.Vaughan-Williams: Piano quintet in C minor
F.Schubert: Piano quintet in A major  D667 "Trout Quintet"

Zane Kalnina, viola
Leonardo Sesenna, cello
John Harrison, doublebass
James Duddle, piano





27.maj kl.17 i Galten Kirke, Århus

J.S.Bach: Partita nr.2 i d moll
S.Prokofiev: Sonate for to violiner
E.Ysaÿe: Duo for to violiner

Serguei Azizian, violin





28.maj kl.16:00 i Gilleleje Kirke

J.S.Bach: Partita nr.2 i d moll
S.Prokofiev: Solo sonata
A.Khachaturian: Monologue for solo violin






8.juni kl.19:30 i Sions Kirke, København

W.A.Mozart: Sonate for violin og klaver i e-mol
J.Svendsen: Romance
J.Brahms: Sonate for violin og klaver nr,3 i d-mol
B.Bartok: Romanian Dances






6.juli kl.19:30 i Viborg Domkirke

B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello
J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello
Z.Koldaly: Duo for violin and cello

Leonardo Sesenna, violoncello





2.september kl.20:00 i Frihavnskirken

B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello
J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello
Z.Koldaly: Duo for violin and cello

Leonardo Sesenna, violoncello

Entré 50 kr.




4.september kl.16:00 i Vallensbæk Kirke

B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello
J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello
Z.Koldaly: Duo for violin and cello

Leonardo Sesenna, violoncello





9.oktober, Enghøj Kirke, Randers

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud" 
G.Pergolesi: Violin-koncert
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver





6.november kl.15:00, Pumpehuset, Tønderegnens Musikforening

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"
J.Brahms: Sonate for violin og klaver nr,3 i d-mol
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver




26.november kl.15:00, Sørlandets Kunstmuseum, Kristiansand, Norge

W.A.Mozart: Duo i G-dur for violin og bratsch
L.van Beethoven: Duo for bratsch og cello
F.Bridge: Lament for to bratscher
F.Schubert: Trio for violin, bratsch og cello

Violin; Loussine Azizian, bratsch: P.O. Lindberg og Zane Kalnina, cello: Leonardo Sesenna








2015




17.april i Stavnsholtkirken, Farum kl.21:00

A.Khachaturian: Monologue for solo violin
A.Khachaturian: Toccata
A.Babadjanian: Elegy
Komitas: Krunk
A.Khachaturian: Klarinet trio   

Anna Kirova, klaver og Pedro Franco Lopéz, klarinet




26.april i Værløse Kirke kl.16:00 

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"
A.Khachaturian: Monolog for solo violin
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver 



13.juni i Frederiksberg Hovedbbibliotek, Koncertsalen kl.12:00 - RELEASE KONCERT

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"
N.Schmidt: Pavana Extrapolations
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver og Esben Tange, presentation




14.juni i Halskov Kirke kl.16:00 - RELEASE KONCERT

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"
N.Schmidt: Pavana Extrapolations
W.A.Mozart: Violinsonate i e-mol
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver





29.juni i Roskilde Bibliotek kl.15:00

M.Ravel: Duo for violin og cello
Z.Kodaly: Duo for violin og cello

Julie Tandrup Kock, cello





30.juni i Roskilde Bibliotek kl.15:00

M.Ravel: Duo for violin og cello
Z.Kodaly: Duo for violin og cello

Julie Tandrup Kock, cello





23.august i Vinderød Kirke, Frederiksværk kl.16:00

J.S.Bach: Partita nr.3 i E Dur
A.Khachaturian: Monolog for solo violin
S.Prokofiev: Duo for to violiner
E.Ysaÿe: Sonate for to violiner

Serguei Azizian, violin




Turné i Kina:

27.september kl.14:30 i Hefei Grand Theatre 
27.september kl.19:30 i Hefei Grand Theatre
28.september kl.19:30 i Nanjing Poly Grand Theatre
30.september kl.19:30 i Ningbo Cultural Plaza Grand Theatre
2.oktober kl.19:30 i Lishui Grand Theatre
4.oktober kl.19:30 i Wuhan Qintai Grand Theatre
6.oktober kl.19:30 i Yichun Culture & Art Center Grand Theatre
7.oktober kl.19:30 i Jian Poly Theatre
9.oktober kl.19:30 i Taizhou Grand Theatre
10.oktober kl.19:30 i Zhangjiagang Poly Theatre







20.oktober i Gilleleje Kirke kl.19:30

J.S.Bach: Partita nr.2 i d-mol
A.Khachaturian: Monolog for solo violin
E.Ysaÿe: Solo sonate nr.4





24.oktober i Odense Musikbibliotek kl.15:00

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"
C.Nielsen: Violin-sonate nr.2
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver




 
 
 25.oktober i Vallensbæk Sognegaard, kl.16:00

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"
C.Nielsen: Violin-sonate nr.2
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver






15.november i Husumvold Kirke kl.15:00

E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"
C.Nielsen: Violin-sonate nr.2
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange, klaver


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2014

8.marts kl.15:00, Viborg Domkirke
 
Program:
J.S.Bach: Partita nr.2 for solo violin i d-mol
S.Prokofiev: Sonate for to violiner
E.Ysaÿe: Sonate for to violiner
 
Serguei Azizian på violin.
 
 
 
 
 
9.marts kl.14:00, Kastelskirken
 
Program:
J.S.Bach: Partita nr.2 for solo violin i d-mol
A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin
S.Prokofiev: Sonate for to violiner
 
 
Serguei Azizian på violin.
 
 
 
 
 
 
12.marts kl.17:00, Hans Tausens Kirke
 
Program:
D.Shostakovich: Klavertrio nr.2 i e-mol
J.Brahms: Klavertrio nr.1 i H-dur
 
 
Julie Tandrup Kock på cello og Anna Kirova på klaver
 
 
 
 
 
 
16.marts kl.15:00, Lindevang Kirke
 
Program:
A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin
W.A.Mozart: Violinkoncert nr.4 i D-dur
 
 
Ved flyglet: Anna Kirova
 
 
 
 
 
1.april kl.16:30, Frederiksberg Hovedbibliotek, Koncertsalen
 
Program:
F.Schubert: Klavertrio nr.1  B-dur
D.Shostakovich: Klavertrio nr.2 i e-mol
 
Julie Tandrup Kock på cello og Anna Kirova på klaver
 
 
 
 
 
4.april kl.17:00, Lyngby Kirke
 
Program:
J.Brahms: Klavertrio nr.1 i H-dur
 
Julie Tandrup Kock på cello og Anna Kirova på klaver
 
 
 
 
 
 
20.april kl.12:00, Frederiksholm Kirke
 
Program
S.Prokofiev: Solo sonate for violin
 
 
 
 
 
22.maj kl.19:30, Skovby kirke, Århus
 
Program:
J.S.Bach - Partita nr.2 i d-mol
A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin
 
 
 
 
 
25.maj kl.14:00, Herritslev Kirke
 
Program:
Z.Kodaly : Duo for violin og cello
 
Julie Tandrup Kock på cello
 
 
 
 
5.august kl.16:30, Charlottenborg Festsal
 
Program:
Nicklas Schmidt: Pavana Extrapolations
C.Debussy: Violin-sonate i g-mol
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver
 
Berit Johansen Tange ved flyglet





10.august kl:16:00, Skødstrup Kirke
 
Program:

J.S.Bach: Partita nr.2 i d-moll for solo violin
S.Prokofiev: Solo sonate
A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin






13.august kl:20:00, Græsted Kirke
 
Program:
Nicklas Schmidt: Pavana Extrapolations
C.Debussy: Violin-sonate i g-mol
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver 

Berit Johansen Tange ved flyglet






24.august kl:20:00, Frihavnskirken
 
Program:

C.Nielsen: Klavertrio
J.Brahms: Klavertrio nr.1 i H-dur
A.Babadjanian: Klavertrio

Medvirkende: Julie Tandrup Kock, cello og Anna Kirova



1.oktober, kl,19:00, Næstelsø Kirke

Program:

J.S.Bach: Partita nr.2 i d-moll for solo violin
S.Prokofiev: Solo sonate
A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin




21.oktober, kl.16:30, Frederiksberg hovedbiblioteks Koncertsal
 
Program:
F.Mendessohn: Klavertrio i d-mol
A.Babadjanian: Klavertrio

Medvirkende: Julie Tandrup Kock, cello og Anna Kirova, klaver




26.oktober, kl.16:00, Vor Frue Kirke, Kalundborg

Program:

J.S.Bach: Sonate nr.1 i g-moll for solo violin - Allegro og
                 Partita nr.2 i d-moll for solo violin - Chaconne

L.van Beethoven: Sonate for violin og klaver nr.7 i c-moll

Berit Johansen Tange ved flyglet





29.oktober, kl.11:00, Jacobskirken, Roskilde

Program:

J.S.Bach: Preludium og Fuga i Fis-dur for klaver

J.S.Bach: Partita nr.2 i d.moll for violin

J.S.Bach: Fantasti i c-moll for klaver

J.S.Bach: Sonate nr.3 i E-dur for violin og klaver



18.januar, kl.16:00, Værløse Kirke

Program:

L.van Beethoven: Sonate for violin og klaver nr.7 i c-moll
A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver

Berit Johansen Tange ved flyglet

SiteBuilder drevet af  Vistaprint